ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ BRESSER MESSIER NT-150L/1200 EXOS-2/EQ5
BRESSER
Άμεσα διαθέσιμο
Άμεσα διαθέσιμο
Αποστέλλεται εντός 24-48 ωρών.
Διαθεσιμότητα: Σε απόθεμα
SKU
OPT-4750128
Με μια ματιά:
  • Νευτώνειο κατοπτρικό τηλεσκόπιο διαμέτρου 150 mm και εστιακής απόστασης 1200 mm.
  • Στιβαρή ισημερινή στήριξη EXOS-2 με αντοχή φορτίου 13 kg.
  • Κατάλληλο για παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού και του Ήλιου.
  • Συνοδεύεται από ηλιακό φίλτρο και αντάπτορα smartphone.
  • Αποδίδει εικόνες με πραγματικά χρώματα.
  • Συλλέγει 460 φορές περισσότερο φως σε σύγκριση με τα ανθρώπινα μάτια.
  • Με εύκαμπτα καλώδια μικρομετρικής ρύθμισης στους άξονες της απόκλισης και της ορθής αναφοράς.
Το τηλεσκόπιο αυτό διακρίνεται για την ευκρίνεια των εικόνων που προσφέρουν τα οπτικά του στοιχεία, καθώς και για την στιβαρότητα της στήριξής του. Με διάμετρο 150 mm σας επιτρέπει να παρατηρείτε φωτεινά νεφελώματα του μακρινού διαστήματος. Περιηγηθείτε στον αστερισμό του Ταύρου και αναζητήστε τα απομεινάρια μιας γιγάντιας αστρικής έκρηξης που συνέβη το έτος 1054 ή σαρώστε τις λαμπερές ζώνες του Νεφελώματος του Ωρίωνα. Εντοπίστε τον περίφημο Γαλαξία της Δίνης στη Μεγάλη Άρκτο ή βρείτε το Νεφέλωμα του Αλτήρα στον αστερισμό της Αλώπεκος (αλεπούς).
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
Οπτικός Σχεδιασμός Κατοπτρικό Newtonian (Νευτώνιο)
Διάμετρος (mm) 150
Εστιακή Απόσταση - F (mm) 1200
Εστιακός Λόγος (f/) 8
Στήριξη Ισημερινή
Ερευνητής 6x30
Θεωρ.Διακρ. Ικανότητα (arc sec) 0.86
Μέγιστη Ωφέλιμη Μεγέθυνση (x) 300
Προσοφθάλμιο Super Plössl 26 mm (1.25″)
Χαρτοκιβώτιο 1 1320 x 330 x 340 mm ( 9 Kg )
Χαρτοκιβώτιο 2 880 x 520 x 230 mm ( 20 Kg )
  • Διάμετρος δευτερεύοντος κατόπτρου: 45 mm
  • Πολική διόπτρα: ναι, περιλαμβάνεται
  • Υλικό κατασκευής τρίποδα: ανοξείδωτο ατσάλι
  • Ύψος τρίποδα: 69 – 109.5 cm
  • Εστιαστής: Hexafoc 2.5″
  • Διάμετρος κάννης προσοφθαλμίων: 50.8 mm
  • Καθαρό βάρος οπτικού σωλήνα (μαζί με τα αξεσουάρ): 6.5 kg
  • Διάμετρος οπτικού σωλήνα: 180 mm
  • Μήκος οπτικού σωλήνα: 1120 mm
  • Αντοχή φορτίου στήριξης: 13 kg
  • Κλίμακα για τη ρύθμιση του γεωγραφικού πλάτους: ναι
  • Καθαρό βάρος στήριξης (μαζί με τα αξεσουάρ): 5.6 kg
  • Καθαρό βάρος τρίποδα (μαζί με τα αξεσουάρ): 4.7 kg
  • Αντίβαρο: 4.5 kg
Στη συσκευασία περιλαμβάνονται*:
  • Οπτικός σωλήνας
  • Αντάπτορας από 50.8 mm σε 31.7 mm με σπείρωμα T2 (απαιτείται ring για προσάρτηση κάμερας – δεν περιλαμβάνεται)